When I Grow Up, I Want To Be Alive 2019

„Až budu velká, chci být naživu
20 min, Czech with English subtitles

Režie/ kamera/ střih_ Vladimír Turner
Vystupují_ Petr Doubravský, Eva Matoušová, Anna Mezgerová, Štěpán Stolz, Fridays For Future.cz
Grafická úprava_Hynek Reich Štětka
Music_ re;not, Nubuntu
Asistentka_ Martina Machovičová
Konzultace_ Hynek Trojánek, Tereza Reichová

 

„Dokud politici odmítají dělat to, co se od nich čeká, a to je řešení vážných problémů, jako je klimatická krize, tak my odmítáme dělat to, co se čeká od nás, a to je chození do školy,“ říká na začátku autorského dokumentu Až budu velká, chci být naživu jeden z mluvčích českých Fridays for Future Petr Doubravský. Snímek Vladimíra Turnera na příkladu několika aktivních studentů ukazuje, jaké jsou jejich motivace k účasti na mezinárodním středoškolském hnutí, které pomohla nastartovat umanutá občanská angažovanost mladé Švédky Grety Thunberg.

Aktivita studentů dokázala proměnit debatu o klimatu a klimatické katastrofě i u nás v Česku. Zásadní problémy naší budoucí existence se pomalu prodírají na stránky hlavních českých médií, a to i přes velmi silný vliv klimaskepticismu, který u nás zosobňuje především bývalý prezident Václav Klaus. Turnerův film nabízí pohled dovnitř každodenní práce organizátorů při svolávání stávek a demonstrací napříč Českou republikou. Odhaluje ale i jejich strategie a ukazuje, jak vypadá kolektivní promýšlení cílů a požadavků studentského klimatického hnutí.

Studenti se ve dvacetiminutovém dokumentu Vladimíra Turnera rozpovídají také o tom, jakým postihům čelí ve svých školách a jak na jejich občanský aktivismus reagují pedagogové i rodiče. V některých případech nejde o příliš radostný pohled, přestože se situace školy od školy liší a někdy se radikálně různí i přístupy konkrétních vyučujících na jedné a téže škole.

 

English
“As long as politicians refuse to do what is expected of them, and this is a solution to serious problems such as the climate crisis, we refuse to do what is expected of us, and that is going to school,” says one of the spokesmen of Czech Fridays for Future at the beginning of When I grow up, I want to be alive. In portraits of several active students, the film shows their motivation to participate in the international high school movement, which was kicked off by the civic engagement of a young Swedish girl Greta Thunberg. The fundamental problems of our future existence are slowly going through the pages of the major Czech media, despite the very strong influence of climate-skepticism. Turner’s film offers insights into the day-to-day work of the organizers in holding the strikes and shows how the collective thinking of the goals and requirements of the student climate movement looks like.

 

 

Film vznikl s podporou nadace Rosa Luxemburg Stiftung.
Za obsah odpovídají autoři.
Ve spolupráci s www.a2larm.cz
2019