On media reality 2008 Prague

„O mediální realitě“
Documentary, Czech with English subtitles (DVD con subtitulos en Castellano)
41 min PAL video_ Prague / 2008
Official website

On the 17.06.2007 art group Ztohoven secretly altered Czech TV broadcast. They inserted footage into the Panorama program of ČT2 channel showing illusionary nuke explosion in picturesque setting of Krkonoše Mountains.

Dne 17.6.2007 se umělecká skupina Ztohoven, napojila do vysílání České Televize. Do ranního pořadu Panorama na programu ČT2, vpravili montáž, která zobrazovala fiktivní atomový výbuch v malebné krajině Krkonoš.

Screen shot 2015-02-13 at 15.07.29


ENGLISH

On the 17.06.2007 art group Ztohoven secretly altered Czech TV broadcast. They inserted footage into the Panorama program of ČT2 channel showing illusionary nuke explosion in picturesque setting of Krkonoše Mountains. Their aim was to contribute to discussion about media manipulation, hence the entire action was called “The Media Reality”. However in the end, it touched upon many other topics. Regardless of the action’s point, the artists were labeled dangerous hackers and digital pirates. The debate about media (in)dependence swiftly turned into a hoax accusation. Whole hell broke loose as they accidentally tapped system’s weak points, many more than they had originally expected. These days seven members of up to the point anonymous group are dragged from court to court. Fined by the council for public TV and radio broadcast on one side, awarded by National Gallery’s prize NG 333 on the other, Ztohoven members gave birth to an action which, over the period of one year, has grown into unforeseen dimensions.

ČESKY
Dne 17.6.2007 se umělecká skupina Ztohoven, napojila do vysílání České Televize. Do ranního pořadu Panorama na programu ČT2, vpravili montáž, která zobrazovala fiktivní atomový výbuch v malebné krajině Krkonoš. Chtěli tím přispět do veřejné debaty o mediální manipulaci – celá akce byla nazvána „Mediální realita“. Témat bylo nakonec otevřeno mnohem víc. Nehledě na pointu celého aktu, začali být umělci označováni za nebezpečné hackery nebo digitální piráty. Debata o (ne)závislosti médií se změnila na obžalobu pro šíření poplašné zprávy. Není divu. Píchli do vosího hnízda, dotkli se slabého místa systému a odkryli víc problémů než měli v úmyslu. Nyní je za to sedm členů, dosud anonymní skupiny, vláčeno soudními síněmi. Dostali pokutu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a na druhou stranu jsou oceněni Národní Galerií, cenou NG333 pro mladé umělce. Celá věc se tak táhne již více než rok a stalo se z ní něco, co si nikdo z členů nepředstavoval.

On Media Reality DVDs

→ more