ČT Freelance

Screenz Nedej se-Klinika

Vybrané autorské dokumentární filmy vytvořené pro Českou Televizi, na kterých jsem pracoval

To za nás fakt nebylo
Drogová problematika se netýká jen měst, ale také venkova.

Neskloň se!
Na pozadí tragického příběhu pana Jiřího Kubalíka, který se potýká s bezohledností majitele domu, ve kterém již roky bydlí, se odkrývá problematika spekulací s nemovitosmi. Italský developer se pana Kubalíka snaží šílenýma praktikama donutit k odchodu z domu, ale on stále bojuje – defacto sám a všem navzdory. A v Praze mezitím existuje spoustu podobných chátrajících domů, které často patří nedohledatelným majitelům, narušují urbanistický ráz města a stávají se útočištěm kriminality.

A kdo je tady flákač?
V dnešním světě, kde je vše závislé na penězích, neekologickém převozu zboží a neustálém nastavování jeho ceny díky subjektům, které do obchodu vstupují, je dle odborníků na trvalý udržitelný rozvoj jediná cesta k záchraně, a tou je lokální soběstačnost. Na západě již desetiletí fungují lokální systémy s vlastními principy a vlastní měnou (v podobě například žaludů, šeků či jen internetových hodnocení služby). Tzv. LETS je slovní hříčka: jednak je to zkratka slov local exchange trading systems (obchodní systémy místní měny) a za druhé znamená něco jako dejme se do toho. V Čechách vznikl první LETS systém před více než deseti lety a v současné době zde existuje několik samostatných systémů.

Klinika města
V neděli 30.11. pronikla skupina aktivistů do roky opuštěné a chátrající budovy bývalé plicní polikliniky na pražském Žižkově. Během deseti dní se z bývalého útočitě narkomanů a postrachu okolí podařilo vybudovat fungující sociálně kulturní prostor, na jehož chodu se podíleli jak místní, tak aktivisté. Neobyčejná a doposud nevídaná synergie vdechla na tu dobu tomuto místu nový život. Úřady a policie však existenci Kliniky z různých důvodů ukončily. Aktivisté se ale nevzdávají. Věří, že projekt Klinika může být prvním z kroků k uzdravení celého města.