Česká Televize dokumenty

Screenz Nedej se-Klinika

Vybrané dokumentární filmy vytvořené pro Českou Televizi, na kterých jsem pracoval

Klimatická spravedlnost
Patří ekologové a klimatologové na seznam extremistických hnutí či aktivit?

To za nás fakt nebylo
Drogová problematika se netýká jen měst, ale také venkova.

Zábrany
O čem svědčí nejrůznější překážky, které mají bránit především lidem bez domova, aby si nemohli například lehnout na lavičku?

Neskloň se!
Na pozadí tragického příběhu pana Jiřího Kubalíka, který se potýká s bezohledností majitele domu, ve kterém již roky bydlí, se odkrývá problematika spekulací s nemovitosmi. Italský developer se pana Kubalíka snaží šílenýma praktikama donutit k odchodu z domu, ale on stále bojuje – defacto sám a všem navzdory. A v Praze mezitím existuje spoustu podobných chátrajících domů, které často patří nedohledatelným majitelům, narušují urbanistický ráz města a stávají se útočištěm kriminality.

A kdo je tady flákač?
V dnešním světě, kde je vše závislé na penězích, neekologickém převozu zboží a neustálém nastavování jeho ceny díky subjektům, které do obchodu vstupují, je dle odborníků na trvalý udržitelný rozvoj jediná cesta k záchraně, a tou je lokální soběstačnost. Na západě již desetiletí fungují lokální systémy s vlastními principy a vlastní měnou (v podobě například žaludů, šeků či jen internetových hodnocení služby). Tzv. LETS je slovní hříčka: jednak je to zkratka slov local exchange trading systems (obchodní systémy místní měny) a za druhé znamená něco jako dejme se do toho. V Čechách vznikl první LETS systém před více než deseti lety a v současné době zde existuje několik samostatných systémů.

Klinika města
V neděli 30.11. pronikla skupina aktivistů do roky opuštěné a chátrající budovy bývalé plicní polikliniky na pražském Žižkově. Během deseti dní se z bývalého útočitě narkomanů a postrachu okolí podařilo vybudovat fungující sociálně kulturní prostor, na jehož chodu se podíleli jak místní, tak aktivisté. Neobyčejná a doposud nevídaná synergie vdechla na tu dobu tomuto místu nový život. Úřady a policie však existenci Kliniky z různých důvodů ukončily. Aktivisté se ale nevzdávají. Věří, že projekt Klinika může být prvním z kroků k uzdravení celého města.

Přizpůsobivá média
Jak novináři ovlivňují životy lidí v krizových oblastech? Film o mediální bublině během xenofobních nepokojů na Šluknovsku 2011

Misto pětky přinesu trojku
Vzdělání je základem, který může pomoci probořit problémy sociálně vyloučených Romů. Proč je cesta k němu pro mnohé z nich stále tak složitá.

Epidemie Svobody
Na západ od České republiky má mnoho zemí očkování dobrovolné, směrem na východ bývá povinné. V České republice je u devíti nemocí. Nechceme ale patřit spíš na západ? V dnešní době se zkoumá, jaká s sebou povinné očkování novorozenců a kojenců nese rizika. Uvažuje se o riziku projevu epilepsie, alergií či astmatu. V nejextrémnějších případech o pozastavení vývoje dítěte. Očkovací plán je u nás ale pro všechny povinný a nenabízí se žádná možnost individuálního přístupu. Dokumentární film nezohledňuje jen ty, kteří si nechtějí nechat diktovat, jak své děti očkovat, ale i důležitý pohled odborníků. Snímek bere konkrétní téma dobrovolnosti očkování jako námět k diskuzi o obecnějších otázkách.