A2larm

Autorské krátké filmy pro online deník A2larm, jehož jsem byl při jeho vzniku videokoordinátorem

 

 

Kampaň bez loga

námět a scénář Tereza reichová, Eugen Hrabíno, Smyslov, Vladimír Turner
kamera Vladimír Turner
produkce A2larm
vystupují BU2R, Ivo Mathé, Martin Mareček, Hynek Trojánek, Vladimír Turner

Krátký dokument Terezy Reichové a Eugena Hrabína chce prostřednictvím čtyř osobních výpovědí ozřejmit základní principy, na nichž je založena již několik let probíhající kampaň pivní značky Budweiser Budvar. Cílem dokumentu není pošpinit konkrétní firemní jméno ani zmiňované osoby. Autorům šlo o to odhalit, pojmenovat a vysvětlit reklamní kampaň, jejíž největší síla spočívá v tom, že ji většina lidí jako reklamu nevnímá. Podobných kampaní probíhá celá řada a je jen na nás, jaký postoj k nim zaujmeme.

 

 

 

 

 


Pověste brouka pytlíka
Hesla „Čechy v Čechách nechceme“, „Bílá není síla“ nebo „Nic než nádor“ provolávala během pochodu Prahou asi padesátka lidí, která v sobotu 24. srpna demonstrovala proti Čechům. Z památné svatyně českých vládců na Vyšehradě se průvod vydal na Rašínovo nábřeží, kde akce vyvrcholila pověšením archetypu češství, brouka Pytlíka. Účastníci se tak vymezili vůči protiromským demonstracím a průvodům pořádaným ve stejný den v osmi dalších městech v České republice. Na rasistické předsudky upozornili recesistickým využíváním stereotypů spojovaných s Čechy. Video z Pochodu proti Čechům je první ze série videoreportáží, v nichž budeme zprostředkovávat aktuální projevy občanské angažovanosti.

Autoři Apolena Rychlíková, Vladimír Turner

 

 

 

 


Vzpomínky na budoucnost— Obsaď a žij!
Je právo soukromého vlastníka nadřazeno veřejnému zájmu? Může squatting nabídnout řešení problému absence sociálního bydlení v České republice, nebo se jedná pouze o subkulturní fenomén? Má majitel právo nechat svůj dům spadnout? Může být odpor vyjádřený občanskou neposlušností legitimní? Jak souvisí konání developerských společností a silných hráčů na bytovém trhu s problémem vyloučených lokalit? Proč dům na pražském Pohořelci stále chátrá a kdo se skrývá za firmou CPI? Dokument o squatterské akci z 31. 8. 2013, při níž bylo na jeden den obsazeno sedm chátrajících domů v Praze, vznikl v produkci A2larmu.

Autoři Procházka, Turner, Rychlíková, LP Fish, Písáčková a další

 

 

 


Poslední díl Dity P.
Benefiční vánoční video pro Food Not Bombs Praha a parodie na pořad Dita P.
Autoři
 Toy Box, Vladimír Turner, Jan Sacher, Apolena Rychlíková, Tereza Reichová

 

 

 

 


Každý dělá jen svou práci
24. října se v předvečer voleb do Poslanecké sněmovny skupina asi dvou stovek lidí pokusila obsadit dlouhodobě opuštěný dům číslo 21 ve Washingtonově ulici v Praze. Dům se nachází sto metrů od nechvalně známého parku u Hlavního nádraží, v němž hledá útočiště velké množství lidí bez domova. Několikapatrová budova je ve správě Ministerstva spravedlnosti. Na místě se i přes rychlé vyklizení domu podařilo aktivistům, umělcům a sympatizantům squattingu uspořádat několik koncertů, výstav a projekcí filmů. Na druhý den byly připraveny besedy a diskuse. Jednalo se už o třetí akci squatterského hnutí za tento rok. Poprvé šlo o dům v Řehořově ulici na Žižkově. Tam majitel squattery ujistil, že by jim dům rád dočasně propůjčil, kdyby rekonstrukce na luxusní byty nebyla již na spadnutí. Od toho dne uběhly již více než čtyři měsíce a na místě dosud žádné práce nezačaly. O druhé akci nazvané Vzpomínky na budoucnost jsme vám přinesli podrobné informace ve videodokumentu z naší produkce.
Autor Vladimír Turner

 

 

 

 

Pomáhat komu? Chránit před čím?
Video je osobní výpovědí posledního legálního nájemníka domu v Neklanově ulici 80/3 v Praze, z něhož byli nedávno násilím vystěhování squatteři (článek k tématu najdete zde: a2larm.cz/2014/02/svet-podle-spekulanta/, fotogalerii z vyklízení zde:a2larm.cz/2014/02/fotogalerie-vyklizeni-ticheho-squatu/ ). Považovali jsme za důležité ji natočit, jelikož mainstreamová média případ Jiřího Kubalíka značně zkreslují a evidentně jim unikají zásadní momenty této kauzy. Pan Kubalík se postavil nekalým praktikám spekulantů s realitami a vzhledem ke svízelné životní situaci – v extrémním případě mohl skončit na ulici – se mu rozhodla pomoci komunita pražských squatterů. Od té doby, co se začali v domě vyskytovat, zmizeli rabující kriminálníci, ale především se podařilo vdechnout domu, který byl záměrně ponechán svému osudu, život. Složitá pavučina dceřiných společností holandské firmy MIK. MAR B.V., tzv. černé schránky psané na adresu Neklanova 3, absence komunikace ze strany správcovské firmy Přemysla Davídka nebo pochybná role policie představují další problémy, které díky aktivitě squatterů vyplouvají na povrch. Případ pana Kubalíka je vzorovou ukázkou praktik bezohledných spekulantů a tunelářů, kteří přes nemovitosti perou špinavé peníze a tím reálně poškozují naši společnost. Škůdci zde nejsou squatteři, kteří poukazují na problémy, ale movitá mafie, které (ač možná nevědomky) pomáhá Policie ČR.

Autor Vladimír Turner

 

 

 

 


Pozvánka na demonstraci za autonomní centrum Klinika
Autor Vladimír Turner

 

 

 

 


Kampaň proti schválení Transatlantické dohody TTIP

Video je součástí kampaně VTTIP
Autoři videa
Jiří Procházka, Hynek Trojánek, Vladimír Turner, Kateřina Vocelová
Herec Vladimír Škultéty
Hudba Kara Square – Ukulele Vs. Kazoo and Whistle, Too
Překlad Alžběta Glancová
Díky Luboš Vacke, Faloutovi